Denetleme

Sorumlu Mücevherat Konseyi (RJC) Sertifikaları

Sorumlu Mücevherat Konseyi (RJC) Uygulama Esasları Belgelendirmesi

RJC’nin Uygulama Kuralları, mücevher tedarik zinciri için önemli bir standarttır ve iş etiği, insan hakları, sosyal ve çevresel performans dahil olmak üzere çok çeşitli tedarik zinciri sorunlarını ele alır. Sertifikasyon, tedarikçilere, müşterilere ve diğer paydaşlara iletilebilecek sorumlu iş uygulamalarının kanıtını sağlar. Sorumlu Mücevherat Konseyi Uygulama Kurallarına göre sertifika, katılımdan sonraki iki yıl içinde tüm RJC Ticari Üyeleri için zorunludur.

Sorumlu Mücevherat Konseyi Uygulama Kuralları Sertifikasyon Metodolojisini kullanarak, bir şirketin sorumlu iş uygulamalarına bağlılığının net bir resmi ortaya çıkar. Sertifikasyon süreci, Standartlar Rehberi, bir Değerlendirme El Kitabı ve uygulama ve denetimleri desteklemek için araçlar ve eğitim tarafından desteklenir ve aşağıdaki temel konuları kapsar:

 • Genel İş Gereksinimleri
 • Sorumlu Tedarik Zincirleri ve İnsan Hakları
 • İşçi Hakları ve Çalışma Koşulları
 • Sağlık, Güvenlik ve Çevre
 • Altın, Pırlanta ve Platin Grubu Metal Ürünler
 • Sorumlu Madencilik

Sorumlu Mücevherat Konseyi (RJC) Gözetim Zinciri Sertifikasyonu

Mart 2012’de RJC, değerli metaller tedarik zinciri için Gözetim Zinciri (CoC) Standardını başlattı. CoC Standardı, altın ve platin grubu metallere (platin, paladyum ve rodyum) uygulanabilir.

CoC Standardı, mücevher tedarik zinciri aracılığıyla üretilen, işlenen ve ticareti yapılan sorumlu kaynaklı mücevher malzemelerine (CoC Malzemesi olarak bilinir) yönelik iddiaları desteklemeyi amaçlar.

Sorumlu Mücevherat Konseyi, sorumlu kaynakları şu şekilde tanımlar:

 • Asgari olarak çatışmasız ve
 • Tedarik zincirinin her adımında sorumlu bir şekilde üretilir.

Bu, insan hakları, çalışma standartları, çevresel etki ve iş etiği için uygun standartların geçerli olduğu anlamına gelir: Madencilikten perakendeye mücevher tedarik zinciri için geçerli olan RJC Uygulama Kurallarında belirtildiği gibi. RJC, CoC Standardı kapsamındaki diğer girişimlerden karşılaştırılabilir standartları da tanıyabilir ve bunu zaten altın rafinerisi durum tespiti denetimleri ve zanaatkar madencilik sektörü için yapmıştır.

teknikdenetim.net ve Sorumlu Mücevherat Konseyi

Sosyal hesap verebilirlik konusunda yaklaşık 20 yıllık deneyime sahip olan teknikdenetim.net, yerel işgücü sorunları, işyeri güvenliği ve çevre yasaları ve yönetmeliklerine ilişkin derinlemesine bir anlayışa dayalı izleme hizmetleri oluşturmuştur. Denetim ekibi, müşteri kuruluşun sahalarını ve tesislerini ziyaret edecek ve tesisin RJC gerekliliklerine uygunluğunu teyit etmek için RJC standardının uygulanmasını ve etkinliğini değerlendirecektir. teknikdenetim.net denetçileri, çoğu büyük perakende marka şirketi için dünya çapında 100’den fazla ülkede yerel mevcudiyet izlemeyi sürdürmektedir.

teknikdenetim.net, RJC üyelerine aşağıdaki alanlarda akreditasyon hizmetleri sağlayan, küresel olarak onaylanmış bir RJC belgelendirme kuruluşudur:

 • Elmas Ticareti
 • Elmas Kesme veya Parlatma
 • Mücevher İmalatı veya Toptan Satış
 • Mücevher Perakende
 • Servis ve Destek Endüstrileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir